Byl jsem totální herecký antitalent, k založení Semaforu mě donutil Šlitr, vzpomíná Jiří Suchý
Jiří Suchý zasvětil svůj dlouhý život vesměs hudbě, divadlu a lidem. Na sklonku léta 2023 byl hostem jedné z večerních besed na jihočeském hradě Rožmberk. Český rozhlas České Budějovice rozhovor zaznamenal a nabízí ho k poslechu.
Umělecké začátky Jiřího Suchého jsou spojené s pražskou vinárnou Reduta a Divadlem na Zábradlí, pro které napsal první komedii Kdyby tisíc klarinetů. „Autorsky jsem tam zvítězil, ale herecky moc ne. Já jsem totiž byl totální antitalent. Začínal jsem u různých ochotnických spolků a vždy mi po druhé zkoušce řekli, abych příště už nechodil,“ usmívá se Jiří Suchý.
„No, a najednou jsem se objevil Na Zábradlí, potácel jsem se tam mezi těmi hvězdami a cítil jsem, že jsem ze všech nejhorší. Skončilo to tak, že když jsem přišel s druhou hrou Faust, Markéta, služka a já, tak oni byli nadšení, že hra je výborná, že ji vezmou, ale pak s jistými rozpaky řekli, že bych v tom neměl hrát,“ doplňuje.
Přesto se Jiří Suchý proslavil nejen jako autor, ale i herec. Slávu mu přineslo divadlo Semafor. „Když jsem odcházel z Divadla Na Zábradlí, přísahal jsem si, že už se nikdy nevrátím na divadelní prkna, že prostě musím uznat, že mně není dáno. Pak ale přišel Jiří Šlitr a ten mě vyhecoval, že bychom měli pokračovat. Tak jsem podlehl a společně jsme založili Semafor, on mě k tomu donutil,“ vzpomíná.
„Když jsem měl najednou divadlo, kde jsem já byl ten hlavní a nikdo mě nemohl vyrazit, tak jsem se začal uvolňovat. A skutečně po třech letech, když jsme hráli Jonáš a tingl-tangl, mi v novinách poprvé přestali nadávat, že to neumím, že bych toho měl nechat a tak,“ dodává Jiří Suchý.
Celý rozhovor s Jiřím Suchým, který byl zaznamenán na hradě Rožmberk, si poslechněte online.
Související
-
Svižně z postele, dobroty pro kočku, pak cvičení, prozrazuje Helena Vondráčková, jak začíná její den
Umělci mají často nabitý program i o svátcích. Potvrzuje to zpěvačka Helena Vondráčková. „Já mám pořád nějaká vystoupení. A taky domácnost, pejska, zahradu, manžela...“
-
Nicnedělání se lekl. A tak Jan Burian po sedmdesátce zase koncertuje, píše fejetony, točí podcast
Jan Burian je písničkář, básník a publicista. Jednou z jeho životních rolí je také „průvodcování“ po severských zemích. Stále se mu věnuje, stejně jako dalším činnostem.
-
My nebyli rivalové, my se doplňovali, vzpomíná Karel Kahovec na Petra Nováka, po němž zdědil kapelu
Na kytaru se naučil sám, cvičil na ni až šest hodin denně. Začal hrát rokenrol s Hell's Devils, později prošel kapelami Matadors, Country Beat Jiřího Brabce nebo Flamengo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka