Byl členem rožmberského řádu lebky, zjistili při průzkumu hrobky Jana Jiřího ze Švamberka
Jan Jiří ze Švamberka byl členem rožmberského řádu lebky, který založil Petr Vok. Konkrétní důkaz přinesl průzkum švamberské hrobky v Poběžovicích u Domažlic.
Tým odborníků pomocí kamery objevil rakev s portrétem šlechtice, kde je první dochované autentické zobrazení symbolu tohoto řádu.
„Na záběrech vidíme podobiznu stárnoucího šlechtice a můžeme si všimnout, že je zdoben mohutným zlatým řetězem, na kterém má pověšený nějaký řád. Když to zvětšíme, je zcela jednoznačné, že se jedná o přívěsek v podobě zlaté lebky, insignie takzvaného rožmberského řádu lebky,“ ukazuje geofyzik Jiří Šindelář.
Podle něj se jedná o zcela klíčový poznatek. Portrét vznikl těsně po smrti Jana Jiřího ze Švamberka, tedy v roce 1617. Lebka se objevuje nejen na řetězu, ale i na bocích a čele rakve.
Archeologové odhalili hrob jednoho z nejvýznamnějších šlechticů počátku 17. století
Při rutinní kontrole našel tým jihočeských geofyziků v kostele v Poběžovicích na Domažlicku hrobku jednoho z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechticů z počátku 17. století Jana Jiřího ze Švamberka.
„Díky tomu, že jsme zjistili, že Jan Jiří ze Švamberka byl jednoznačně členem, a s největší pravděpodobností i velmistrem, rožmberského řádu lebky, je vysvětleno také to, proč ta madla jsou v podobě lidských lebek,“ doplňuje Jiří Šindelář.
To, že Jan Jiří ze Švamberka byl členem rožmberského řádu lebky, ukazuje i politický postoj tohoto šlechtice. „Tím pádem se nám jeví jako vůdce opozice. Také na jeho pohřbu se sešli právě ti muži, kteří potom asi za devět měsíců svrhli Martinice a Slavatu z Pražského hradu. Už tady chystali tu akci, která vedla k defenestraci a třicetileté válce,“ dodává historik Jiří Jánský.
Desetičlenný tým odborníků bude teď do konce srpna ještě zkoumat vnitřek rakve.
Související
-
Po staletích víme, jak vypadala svatá Zdislava. Podobiznu vytvořili podle zbytků lebky
Po 766 letech můžou lidé vidět tvář svaté Zdislavy. V kostele v Jablonném v Podještědí, kde je pochovaná, odhalili portrét sestavený díky nejmodernějším technologiím.
-
Mohyla v Albrechticích vydala vzácné nálezy z doby bronzové a železné
Archeologové Prácheňského muzea v Písku odkrývají v Albrechticích nad Vltavou část mohyly staré přibližně 3500 let. Jde o jedno z největších pohřebišť v Jihočeském kraji.
-
Křižovatka, která stojí na místě pravěkého pohřebiště, přitahuje tragické události
Lesní křižovatka zvaná U sloupu před obcí Chotýčany na Českobudějovicky byla vždy pro obyvatele okolních vesnic místem, které přitahuje smůlu a kterému je lepší se vyhnout.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu