Buzický rybník na Strakonicku má tři hráze a jeho hladina se rozkládá na území tří obcí
Při pohledu na hladinu Buzického rybníka u Blatné na Strakonicku by nikoho nenapadlo, že je tento velikán o rozloze přes 40 hektarů nějak zvlášť výjimečný. A přitom se zajímavostí o něm najde hned několik.
Například jeho stáří, respektive mládí. Byl totiž vybudován teprve v padesátých letech minulého století a zkolaudován v roce 1961, tedy v době, kdy jiné okolní rybníky existovaly třeba i 400 let.
Hlavním důvodem jeho vzniku bylo dočišťování odpadních vod z města Blatná, takže se jedná o takzvaný rybník biologický. Zároveň plní retenční funkci v případě povodní, a proto má hned tři hráze, přičemž ta severní je opatřena ochranným bezpečnostním přelivem do řeky Lomnice. Jižní zase v minulosti sloužila jako hráz jiného dávno zrušeného rybníka.
Koryto zmíněné řeky se během výstavby Buzického rybníka muselo přeložit, stejně jako část silnice do Pacelic, došlo také k navýšení břehů a zrušení jednoho mlýna. Rybník je primárně napájen Mračovským potokem, ale v případě potřeby může rovněž dostávat vodu z Lomnice.
A ještě jedna nevšední věc – hladina rybníka se rozkládá na území hned tří obcí, a sice Blatné, Buzic a Škvořetic. Uznejte, že na jednu vodní plochu je těch zvláštností skutečně dost.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Písnička o Tálínském rybníku se poprvé hrála na posvícení. Dívka s modrýma očima skutečně existovala
Až pojedete z Písku na Protivín, zkuste odbočit mimo hlavní trasy a navštívit vesničku Tálín. V jejím znaku jsou stavidlo, hráz, duby a modrá hladina Tálínského rybníka.
-
V lese u Cerhonic stojí tři kříže. Prý tu byly zavražděny milenky francouzských důstojníků
Cestou lesem mezi Cerhonicemi a Vráží na Písecku natrefíme na tři vedle sebe stojící černé litinové kříže. K tajuplně vyhlížejícímu místu se vztahuje příběh z 18. století.
-
Nová osada na Písecku původně dostala neoriginální název, na oslavu vítězství se z ní stal Temešvár
Při cestě z Písku do Tábora můžeme mít chvíli pocit, že jsme v Rumunsku. Nedaleko Podolského mostu je obec Temešvár, která se jmenuje stejně jako město v rumunském Banátu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.