Budějovičtí senioři chtějí pokořit rekord, pokusí se padesátkrát přeplavat kanál La Manche

Senioři se pokusí přeplavat La Manche. Délku 34 kilometrů ale stačí zvládnout společně. Každý ve volném čase uplave, na kolik sám stačí. Metry se pak sečtou dohromady.

0:00
/
0:00

Akci Přeplavme svůj La Manche pořádá na českobudějovické plovárně Klub Aktiv, který poslední tři ročníky celorepublikové soutěže vyhrál. Letos je cílem pokořit rekord a zdolat šířku kanálu padesátkrát. Senioři se mohou zapojit po celý únor.

Jednou z aktivních plavkyň je Marie Veselá, která předminulý rok uplavala přes 24 kilometrů. „Jde o to, aby si každý zaplaval ve svém volném čase, jak mu to vyhovuje. Každý uplave, co mu síly stačí, někdo třeba několik kilometrů, někdo jen pár metrů. Pak tu máme stolek s papíry, které každý vyplní podle svého svědomí,“ popisuje.

Na plovárně nabízí pomoc plavčík Marek Sedláček. „Když budou senioři potřebovat s něčím pomoci, třeba nebudou na papíry vidět, tak jim s tím rádi pomůžeme,“ říká.

V letošním roce je cílem přeplavat kanál La Manche padesátkrát. Akci v Českých Budějovicích pořádá Klub Aktiv. „Jsme šikovní, musíme se pochválit. V posledních třech letech jsme pokaždé získali první místo. Loňská štafeta uplavala 1,5 milionu metrů a účastnilo se asi 570 seniorů,“ připomíná místopředsedkyně spolku Jana Hartvichová.

Letos je k rekordu potřeba uplavat ještě o 200 tisíc metrů více. „Přihlášených lidí je dost, tak doufám, že budou opravdu plavat,“ dodává plavkyně Marie Veselá.

Lidé se mohou přihlašovat během celého února. Ve vodě možná narazí i na předsedu seniorského senátu města České Budějovice Vlastislava Klimeše. „Klub Aktiv, který má možná přes 600 členů, přizval další seniory, což se mi líbí, protože se neuzavírá. Myslím si, že opravdu leckdo z nich by v plavání mohl strčit do kapsy třicátníky. Já chci plavat taky, i když nejsem v situaci, kdy bych trhal rekordy,“ komentuje.

Někteří senioři plavou kvůli zdraví, jiní chtějí pokořit sami sebe. Například Milan Karfík si dal předsevzetí, že každý den zdolá ve vodě dva kilometry.

Odebírat podcast

Související