Budějovický Majáles se uskutečnil i přes koronavirová omezení, nechyběl ani průvod

30. květen 2020 07:02

Většina programu Budějovického Majálesu byla letos online. Za sedmnáctým ročníkem festivalu se skrývá největší organizační tým posledních let, protože dodržet vládní opatření související s pandemií koronaviru nebylo snadné. Díky překážkám ale vznikla i spousta novinek.

„Letos bylo všechno úplně jiné, museli jsme se naučit pracovat s technikou pro vysílání živých internetových streamů, bylo to pro nás organizačně podstatně náročnější,“ popsal jeden z pořadatelů Tomáš Vrabec.

Většinu programu vysílali na internetu, změnit museli i tradiční průvod. „Vládní opatření se dotkla hlavně počtu účastníků průvodu. Obvykle tu bývá až devět tisíc studentů, letos bohužel pouze deset studentů za každou z dvanácti zúčastněných škol. Musí dodržovat rozestupy a mít s sebou roušky,“ řekla Michaela Brychová.

Král Budějovického Majálesu 2020, Jakub Vaclík z Biskupského gymnázia

Průvod došel na Sokolský ostrov, kde mluvčí Majálesu oznámil jméno letošního krále. Stal se jím Jakub Vaclík z Biskupského gymnázia. „Opravdu jsem to nečekal, ale jsem za to rád,“ komentoval.

Kandidáti na krále Majálesu museli splnit řadu úkolů, a to většinou přes internet, někdy i z domácí karantény. „Byly tam úkoly jako umýt doma okna, vytvořit parodii na fotku, servírovat palačinky originálním způsobem,“ vzpomněl Jakub Vaclík.

Kvůli vládním opatřením ale také vzniklo mnoho novinek. Jednou z nich byl autokoncert na náplavce. „Uprostřed bylo pódium a kolem stála auta, byl to možná první počin v republice takového stylu. Při většině autokoncertů totiž stojí auta proti pódiu, jako to známe z autokin,“ dodal organizátor Martin Doležal.

I přes veškeré problémy tak mají pořadatelé sedmnáctý ročník největšího studentského festivalu za sebou.

autor: Anna Vrhelová

Související