Brutálně zbili osm lidí, dva zemřeli. Soud je poslal do vězení na 12 a 17 let

8. únor 2018
Robert Simon a Ivan Ivanovskyi se dostali před soud, po dalších třech členech gangu policie pátrá

Za loupežné přepadení v Horusicích poslal ve čtvrtek táborský soud dva muže do vězení na 12 a 17 let. V rodinné firmě brutálně zbili osm lidí, dva zemřeli. Šlo o majitele firmy a jeho švagra. Verdikt není pravomocný.

Státní zástupkyně Libuše Pospíšilová navrhovala pro dva Ukrajince výjimečný trest ve výši 20 až 30 let.

„Jednali úmyslně, mohli si vybrat jinou dobu přepadení, kdy se třeba ve firmě nepracovalo. Předem se domluvili na přepadení a patřičně se na něj připravili. Domnívám se, že v daném případě jsou v případě obou obžalovaných splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu,“ řekla před soudem Libuše Pospíšilová.

Obhájci obžalovaných chtěli pro své klienty tresty v rozmezí od 5 do 12 let. Shodně tvrdili, že jejich klienti se akce účastnili s cílem loupit. Netušili ale prý, jak tragická událost se stane.

Loupež v Horusicích

Pětičlenná skupina Ukrajinců přepadla v září roku 2015 firmu na Táborsku, která se zabývá opravami historických motocyklů. Majitele společnosti a zaměstnance surově zbili. Zranili celkem osm lidí. Dva z nich, majitel firmy a jeho švagr, pak na následky útoku v nemocnici zemřeli.

Další oběti útoku dodnes trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Mají úzkostné poruchy a obavy o svůj život, tento stav lze u řady z nich považovat jako chronický.

Útočníci také při přepadení ukradli více než 300 tisíc korun v hotovosti. Peníze byly patrně hlavním motivem činu.

Soud ve čtvrtek poslal do vězení dva z nich, které policisté zdrželi loni na jaře. Zbývající tři se patrně skrývají na Ukrajině. Kriminalisté na ně vydali evropský i mezinárodní zatýkací rozkaz.

autor: ČTK
  • Aktuální dění
  • Zpráva