Bílý nátěr kmenů, proč, čím, kdy a jak se provádí. A úžasný svět kompostů

13. listopad 2020

Snad není zahrady, která by neprodukovala alespoň malé množství organického odpadu. S organickým odpadem nakládá každý po svém, někdo ho jenom vkládá do hnědé bio popelnice, velká část zahrádkářů se snaží tuto vzácnou hmotu využít a předělat ji hmotu ještě cennější, kterou nazýváme kompost.

Anglický zahradník Tobby Buckland v jednom televizním pořadu řekl, že „V dnešní době je všechno za peníze, jenom listí ze stromů padá zdarma jako dar z nebes.“  Je to jasná výzva ke všem majitelům zahrad, aby kompostovali, co jim síly stačí.

Zelené světy - kompostér

Kompost můžeme využít na mnoho způsobů. Za jistých okolností pro přímé pěstování rostlin, jinak jako organické hnojivo, nebo báječný prostředek pro vylepšení struktury půdy.

Kvalitní kompost může vzniknout i z obyčejné hromady různých organických zbytků, na soukromých zahradách se obvykle používají tzv. kompostéry, které v sobě spojují funkčnost i jistou míru estetiky. Kompostérů může být mnoho typů, některé jsou hezčí, jiné méně. Důležité ovšem je, aby se do kompostéru dostával pravidelně i vzduch, který je důležitým katalysátorem kompostovacího procesu.

Aby vše fungovalo, jak má, je důležité, aby součástí kompostu byly organické zbytky různého původu, nejenom posečená tráva, ale i listí, větvičky, natě bylin, slupky zeleniny, hnůj hospodářských zvířat či skořápky vajec. Za pomocí neviditelných bakterií a viditelného drobného hmyzu a žížal se odumřelé části rostlin mění na opravdový zahradnický poklad.

Zelené světy - prosévání
autor: Pavel Chlouba | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...