Bílé Vánoce - Rudolf Cortés a Bing Crosby

26. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bing Crosby
0:00
/
0:00

Jsou tu vánoce, a tak má sentiment dveře otevřené. Kdy taky jindy, že? V nahrávkách, jako byla tato (pořízená Orchestrem Karla Vlacha už v roce 1955), se to všechno ale snese daleko lépe, než v upatlaném provedení pozdějších popových hvězd a hvězdiček. 

Navíc hlas Rudolfa Cortése – ať se na mě jmenovaní nezlobí – zjevně přebíjí pozdější (byť relativně ještě zdařilé) verze Yvetty Simonové, Heleny Vondráčkové, nebo Karla Gotta. Pak už není o co stát. I ten sentiment se totiž musí umět. O tom bezpochyby věděl své také Irving Berlin, americký skladatel s ruskými kořeny, kterého můžeme směle označit za jednoho ze zakladatelů moderní populární hudby. A ještě jedno jméno přidáme, v tuto chvíli podstatné pro nahrávku, jež se stala předobrazem Cortésových Bílách Vánoc: Bing Crosby.

I on se stal – coby zpěvák – velmi populárním už ve dvacátých letech. A protože tehdy bylo naprosto běžné, aby se zpěvák živil současně jako tanečník, herec, moderátor i komik, vstoupil poměrně rychle i do filmového průmyslu. Za 40 let si zahrál asi 80 rolí v nejrůznějších amerických filmech. Jeden z nich, snímek Holiday Inn, sice není jedničkou v Crosbyho diskografii, zato se však nesmazatelně zapsal do historie populární hudby. Díky písničce White Christmas (Bílé Vánoce).

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio