Bílá pláž, Tam pod nebeskou bání, Den začíná krásně a další evergreeny s Jitkou Vrbovou a Stanislavem Chmelíkem

Z Koncertních ozvěn od Tří lvů budou mít tentokrát radost nejspíš ti posluchači, kteří mají zálibu v trampské a country hudbě a přitom je jim milé vnímat názvuky swingu a blues. Zavzpomínáme totiž na jedenáct roků starý koncert skvělé české zpěvačky Jitky Vrbové a známého hudebníka, skladatele a kytaristy, bohužel již nežijícího Stanislava Chmelíka ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Jitka Vrbová po těžkých zdravotních překážkách, které jí postavil do cesty osud, ještě v době vysokoškolských studií působila ve studentské skupině zpívající spirituály. Pak vystřídala v druhé polovině šedesátých let několik angažmá, než na dva roky zakotvila v kapele Fortuna – společně třeba s Petrou Černockou.

V sedmdesátých letech zpívala Jitka Vrbová songy ve stylu country and western v souboru Sépie, později se víceméně přeorientovala na starý jazz a zpívala s kapelami Jazz Fiddlers, Pražský dixieland nebo například s Tonym Brychem a Steamboat Stompers. Koncertovala i se známou vokální formací Hot Tety.

No, a pak ve spolupráci se Stanislavem Chmelíkem a skupinou Akáty Jitka Vrbová významným způsobem vytvářela moderní podobu českých trampských písniček. Pro její vokální výraz bývá srovnávána s Evou Olmerovou.

Saint Louiský močál, Léto už má celtu sbalenou, Údolí oddechu, Bílá pláž, Tam pod nebeskou bání a Den začíná krásně – to je sestava písniček, které jsme vybrali z vystoupení zpěvačky Jitky Vrbové a kytaristy Stanislava Chmelíka z ledna roku 2013.

Tato půlhodinka je také vzpomínkou na Stanislava Chmelíka, saxofonistu, klarinetistu, kytaristu, autora i blízkého spolupracovníka Karla Zicha a právě Jitky Vrbové, který zemřel před osmi roky.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související