Betlémské světlo se poprvé rozhořelo v Budějovicích před 30 lety. I letos ho přivezl redaktor rozhlasu
Plamínek zažehnutý v Betlémě, na místě Kristova narození, hoří každé Vánoce v jihočeských domácnostech díky Českému rozhlasu České Budějovice. Redaktor Filip Černý i letos přivezl Betlémské světlo ze slavnosti v rakouském Linci.
Slavnostní předání v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích se uskutečnilo v pátek 20. prosince. Český rozhlas odvysílal přímý přenos doplněný souborem adventních písní v podání pěveckého sboru Jitřenka.
Zájemci si mohou přijít pro plamínek do katedrály až do Štědrého dne. Betlémské světlo je k dispozici i na recepci Českého rozhlasu České Budějovice.
Betlémské světlo hoří v domovech Jihočechů už potřicáté. Poprvé sem totiž plamínek doputoval v roce 1989, kdy republika žila Sametovou revolucí. Zástupci ORF se tehdy nadivoko vypravili přes hranice a začali rozdávat Betlémské světlo lidem v sousední zemi.
Na českobudějovické náměstí před třiceti lety podle ORF přišlo pro plamínek 20 tisíc lidí, kteří mohli poprvé tímto způsobem oslavit Vánoce. Zároveň se tu k aktivitě připojil českobudějovický rozhlas a vzniklo spojení dvou veřejnoprávních médií, které trvá dodnes.
Čtěte také
Od roku 2003 jezdí pro Betlémské světlo do Lince redaktor Filip Černý. „Jel jsem tam každý rok, letos to byla už sedmnáctá cesta. Dříve to zabralo více času, protože nebyla dálnice, zpočátku nás zdržovaly i hraniční kontroly. Člověk vidí, jak se mění střední Evropa,“ komentuje.
V posledních letech používá rozhlasová výprava lucernu z dubového dřeva, vyrobenou truhlářem speciálně pro Betlémské světlo. „V ní je velký paškál – svíčka, která je velmi důležitá při křesťanských obřadech. Tu na slavnosti v budově veřejnoprávní ORF v Linci připalujeme. Mám s sebou ještě jako doprovod světlonoše. I my totiž dodržujeme tradici, že by Betlémské světlo měly přivézt děti,“ dodává.
Ze slavnosti v rakouském Linci putuje lucernička s Betlémským světlem v pozdních večerních hodinách do budovy Českého rozhlasu České Budějovice. „Častý dotaz je, jestli nám plamínek někdy zhasl. Musím říct, že nikdy. Pouze jednou se stalo, že ho sfoukl průvan na recepci, ale my už jsme měli zapálenou druhou záložní lucernu,“ doplňuje Filip Černý.
Související
-
Tradice, která by neměla zevšednět. Díky rozhlasu je v Budějovicích Betlémské světlo
Neuvěřitelných 28 let přiváží Český rozhlas do Českých Budějovic Betlémské světlo. V poslední době pro něj jezdí redaktor Filip Černý v doprovodu malých světlonošů.
-
Přesně před 200 lety poprvé zazněla nejznámější vánoční píseň Tichá noc
O půlnoční mši na Štědrý večer v roce 1818 v rakouském městě Oberndorf u Salcburku zazněla poprvé skladba Tichá noc. Během let se stala nejznámější vánoční písní.
-
Vánoční ozdoby mohou být i vášní, sběratelka má přes 500 kousků z různých období
Přes 500 historických vánočních ozdob má ve své sbírce Alena Gondeková. Na počátku byla náhoda. Když šla na bleší trh pro hodiny, koupila si první staré vánoční ozdoby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.