Během ledna se světlý den prodlouží o hodinu a pět minut, Země je zároveň nejblíže Slunci
Prosinec byl z hlediska astronomie přelomovým měsícem. Po jeho většinu se délka světlého dne zkracovala, ale od zimního slunovratu se naopak prodlužuje. Tak to bude pokračovat až do poloviny června.
Například 1. ledna 2022 v Českých Budějovicích vyšlo Slunce v 7.56 hodin a zapadlo v 16.15 hodin, světlý den tedy trval 8 hodin a 19 minut. V poslední lednový den vyjde Slunce v 7.34 hodin a zapadne v 16.58 hodin, doba světla se tak už prodlouží na 9 hodin a 24 minut.
„Během ledna se světlý den celkem prodlouží o hodinu a pět minut, takže průměrně o nějaké dvě minuty denně. Každý den je lépe a lépe,“ uvádí jihočeský astronom Miloš Tichý.
V lednu je podle něj Slunce i nejblíže Zemi, ačkoli nám to tak nepřipadá, protože je zima. „Roční doby nezávisí na tom, jak daleko je Slunce. Hlavní roli hraje klon zemské osy, tedy pod jakým úhlem k nám dopadají sluneční paprsky. V zimě dopadají pod šikmým úhlem, takže nám dávají méně energie,“ připomíná Miloš Tichý.
Nejdále bylo Slunce od Země 4. ledna, a to 147,1 milionů kilometrů. „Až do července se budeme od Slunce vzdalovat. Bude ale tepleji, protože Slunce budeme mít stále výš nad obzorem, paprsky budou dopadat více kolmo a Slunce tak bude dodávat více energie,“ dodává astronom.
Související
-
Jednou za 28 let připadají dny v týdnu na úplně stejná data, fáze Měsíce se opakují po 19 letech
V kalendářích běžně zjišťujeme, kdo má daný den svátek. Objevují se tam ale i různá čísla a písmena, jejichž význam málokdo zná. Souvisí s pohybem nebeských těles.
-
Byla Betlémská hvězda skutečným nebeským úkazem? Touto otázkou se zabývali mnozí astronomové
Citát z Bible o hvězdě, která mudrcům prozradila, že se v judském Betlémě narodil Ježíš Kristus, má náboženský a teologický význam. Jaký je ale jeho význam astronomický?
-
Měsíc se vzdaluje od Země. Odborníci to zjistili díky odražečům, které na Měsíci nechali astronauti
Vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem se každý rok o dva až tři centimetry zvětšuje. Jak vysvětluje jihočeský astronom Miloš Tichý, víme to díky programu Apollo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.