Beckovo Bolero, ale také árie z opery Turandot k odchodu virtuózního kytaristy Jeffa Becka
Příznivce virtuózního britského kytaristy Jeffa Becka, a že jich ani v Čechách i v současnosti není málo, zarmoutila zpráva, že tento legendární muzikant 10. ledna zemřel ve věku 78 let. Hru na kytaru posunul jako málokdo jiný a silně ovlivnil několik generací kytaristů.
Geoffrey Arnold Beck se narodil roku 1944 ve Wallingtonu v hrabství Surrey. V šesti letech slyšel poprvé zvuk elektrické kytary, když v rádiu hráli skladbu How High the Moon s legendárním kytaristou Lesem Paulem. A to byl zřejmě pro další cestu Jeffa Becka osudový zážitek.
Jako mladík prošel s kytarou několika rokenrolovými kapelami, než byl na doporučení kamaráda, taktéž slavného kytaristy Jimmyho Pagea, přijat do známé britské kapely šedesátých let Yardbirds jako nástupce Erica Claptona. Tam Jeff Beck strávil velmi cenné necelé dva roky.
Po vyhazovu dal dohromady vlastní kapelu Jeff Beck Group i s Rodem Stewartem. Tu rekonstruoval v sedmdesátých letech s úplně jiným složením i zaměřením.
Jeff Beck, který sbíral ceny a nominace na Grammy i po šedesátce, byl totiž znám jako skvělý spolupracovník mnoha hvězd napříč žánry, včetně multiinstrumentalisty českého původu Jana Hammera nebo v poslední době hvězdného herce i muzikanta Johnnyho Deppa, s nímž koncertoval vloni v Praze.
V pořadu Vlídné tóny vám ale přiblížíme kytaristu Jeffa Becka skrze jeho sólové nahrávky, přičemž půjde většinou o ty opravdu vlídné. Začneme Beckovým Bolerem neboli instrumentálkou z šedesátých let, jejímž autorem je Jimmy Page inspirován slavnou skladbou Maurice Ravela, ačkoliv autorské zásluhy si připisoval i Jeff Beck.
Půlhodinku Vlídných tónů ozvláštní také Nessun dorma, tedy upravená árie z posledního aktu opery Turandot Giacoma Pucciniho. I ta se dočkala v podání fantastického kytaristy Jeffa Becka v roce 2011 ceny Grammy.
Související
-
Hudba je důležitou složkou úspěšného filmu Zátopek o české sportovní legendě
Mnoho posluchačů má jistě v živé paměti výborný film Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Důležitou součástí tohoto snímku o sportovní legendě je také hudba Beaty Hlavenkové.
-
Tradiční vlídné novoroční uvítání s valčíky Johanna Strausse mladšího i s Pizzicato polkou
Lidé ve více než sto zemích světa díky přenosům poslouchali Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Pro tento rok byl vybrán rakouský dirigent Franz Welser-Möst.
-
Příběh pianisty, který se navzdory vážnému zranění prstu stal velkou hvězdou
Vlídné tóny jsou tentokrát spojeny s pianem, chytlavými instrumentálkami a jejich mistrem Russem Conwayem. Občanské příjmení rodáka z anglického Bristolu bylo Stanford.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...