Bába s kamerou, Dlouhán, koza s kobylou. Některé masky patří k milevskému masopustu už desítky let

25. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Babka s kamerou pochází už ze třicátých let minulého století

Masopustní průvody tradičně prochází mnoha jihočeskými městy a obcemi. V Milevsku se vždy zapojují stovky lidí v maskách, drží tady dokonce oficiální celorepublikový rekord. Navíc je zde multimediální muzeum maškar.

Návštěvníci se mohou podívat na záběry filmového týdeníku z roku 1935, který zachycuje právě maškarní průvod v Milevsku. Některé převleky jsou takřka stejné jako dnes. „Tradiční masky tam opravdu jsou a v milevském průvodu chodí doposud, třeba mlýn na staré báby nebo drak,“ říká ředitel kulturního domu Vít Kratochvíl.

Průvod se pořádá vždy šest neděl před Velikonoci. V muzeu si lidé mohou prohlédnout typické převleky. „V čele je Bakus s kartami na vozíku a nad ním Dlouhán. Tyto postavy se vždy účastní masopustního průvodu,“ ukazuje Vít Kratochvíl.

Kostým babky s nůší si v milevském muzeu maškar vyzkoušel Zdeněk Zajíček

Tradičních masek je tu ale mnohem více. „Další nejznámější masky jsou babka s nůší nebo koza s kobylou. Každoročně chodí také bába s kamerou, tady máme dokonce původní kameru,“ dodává průvodkyně muzea Nikola Sýkorová.

Další místnost muzea je věnována převážně dětem, ale zabaví se tu i dospělí. „Návštěvníci si tady mohou masky vyzkoušet nebo si svou vlastní i zakoupit a rovnou si ji i vymalovat. Máme tu také klasické omalovánky nebo fotokoutek,“ popisuje Nikola Sýkorová.

Muzeum maškar sídlí na náměstí E. Beneše v Milevsku. Je otevřené po celý rok denně kromě pondělí.

Spustit audio

Související