Armáda na jihu Čech připravila speciální volební stanoviště pro lidi v karanténě

29. září 2020 15:59
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdravotníci pracují v odběrovém drive-in místě na parkovišti před nemocnicí v Litomyšli (duben 2020)

Volební stany stojí v Českých Budějovicích a ve všech jihočeských okresních městech vždy v areálu Správy a údržby silnic. Ve středu 30. září tam mohou z auta nebo na motorce odvolit lidé v karanténě. 

Obsluhu těchto stanovišť i organizaci voleb zajišťuje krajský úřad společně s armádou. Jak upřesňuje mluvčí českobudějovického Krajského vojenského velitelství Petr Daňhel:

„Volič podá přes okénko svůj občanský průkaz vojákovi, ten ho podá zapisovateli Krajského úřadu, ten identifikuje voliče, vozidlo popojede za plentu, tam si řidič provede výběr volebních lístků a poté popojede na třetí zastávku, kde voják dá volební urnu.“

Jedná se tedy o ty voliče, kteří jsou v období voleb do zastupitelstva kraje a prvního kola senátních voleb v izolaci nebo v karanténě z důvodu nemoci Covid-19.

Na hlasovacím stanovišti může hlasovat každý volič, který má trvalý pobyt v okrese, pro které bylo stanoviště zřízeno, a kterému byla nařízena izolace nebo karanténa z důvodu onemocnění Covid-19. Hlasování není nutné oznamovat dopředu, postačuje přijet na příslušné místo automobilem nebo na motocyklu, kde bude voliči po prokázání totožnosti a splnění podmínek umožněno hlasování.

Zákonem jsou stanovené tři způsoby hlasování, a to hlasování prostřednictvím volebního stanoviště (drive-in), hlasování v pobytových zařízeních a hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Hlasování v pobytovém zařízení se týká pouze zařízení, u kterých bude vyhlášena jejich karanténa, a vztahuje se pouze na osoby umístěné v tomto zařízení. Na ostatní voliče (ty, kteří jsou doma) se nevztahuje.

V případě druhého kola voleb do Senátu se bude hlasovat ve středu 7. 10. 2020 od 7:00 do 15:00 hodin. To se týká okresu Strakonice a některých obcí z okresů Písek, Prachatice a Jindřichův Hradec.

Spustit audio