Architekt Petr Kolář: S nízkým rozpočtem se pracuje mnohem líp, musíte víc přemýšlet
Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy či chaty. Jeho práci najdete zhruba ve 30 zemích. Občas bývá označován za architekta miliardářů, to ale odmítá.
Ostrov na Maledivách, který je jedním z děl architekta Petra Koláře, byl v roce 2014 vyhlášen nejlepším resortem na světě. Na Maledivy se vrací často, protože tam začínají stavět další komplex. „Bohužel tam musím jezdit několikrát do roka. Ale někdy jsem rád, že tam jsem,“ usmívá se. „Dokončujeme nový spa, novou restauraci a máme tam teď hodně práce.“
Zároveň dodělává práce v Kanadě i Karibiku. „Každý projekt má svůj genius loci, a to mě těší. Každá zakázka je jiná, někde stavíte větší věc, někde jen penzion.“
Každé zakázce věnujeme sto procent
Petr Kolář bývá často označován za architekta miliardářů. „Jednou to napsal nějaký novinář a už se to s náma táhne. Ale není to tak, že když přijde nový klient, že musí předložit výpis z úču. Ale tím, že děláme zakázky většího rozsahu, tak ano, ti klienti patří k těm bohatším,“ uznává architekt. „Ale dělali jsme realizace, které stály pár stovek tisíc nebo pár milionů a jsou nádherný. Ale o tom se moc nemluví. A každé zakázce věnujeme sto procent. Je jedno, jestli je to chatička za milion, nebo komplex za miliardy.“
Podle něj se s nízkým rozpočtem pracuje mnohem líp než s vysokým. „Máte tam méně možností, musíte víc přemýšlet, jak to uděláte. Když máte velký rozpočet, můžete se rozmáchnout, a to je těžký, protože najednou nemáte ty hranice. Vznikne studnice nápadů a je riziko, že tam najdete od všeho kousek.“
Ovlivnil ho Londýn
V 90. letech začínal v Londýně u Evy Jiřičné a jednou byli na výstavě španělského architekta Santiaga Calatravy. „Tam se sešla taková ta top 20, to pro mě byli Bohové architektury. To setkání bylo strašně krásný a ovlivnilo mě.“
Rád na zakázkách spolupracuje s výtvarníky a sochaři. „Naše práce je skulpturální, baví mě s nima vést dialog o sochařině a kompozicích. Baví mě to vcelovat zpátky, aby se na architektuře podíleli tak, jak to bývalo ze začátku století. Ale to je v dnešní době složitý, protože to navýší rozpočet o několik milionů.“
Pro práci je potřeba, aby s budoucím klientem byli naladěni na stejnou notu. „Ta chemie musí fungovat. Když je tam podobný vkus, tak je to velmi příjemná práce. A většinou se u ní velmi skamarádíme. Dá se říct, že mám mezi klienty spoustu přátel a většina z nich se vrací.“
Z povahy své práce často přespává v hotelech, a proto se těší na zcela jinou dovolenou. Chystá se do Argentiny, Patagonie a dojet až do Chile. „Bude to takový lehký adventure. Budu spát ve stanu, což jsem nespal opravdu dlouho. Takže tohle pro mě bude oddychová dovolená.“
Která stavba mu v poslední době učarovala? Kde našel kámen, po kterém můžete přejít bosou nohou, přestože na něj celý den svítí slunce a je rozpálený na 50 °C? Kdy naposledy stavěl něco v České republice? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.