Antonín Pelíšek: Zážitkové nakupování

20. leden 2023

Život jsou zážitky. Takový nápis na plakátu s mužem ukazujícím bělostný chrup, jsem nedávno zaznamenal kdesi u silnice. Má pravdu. Zážitky jsou všude, kam se podíváš.

V kurzu jsou zážitkové dovolené, zážitková turistika, zážitkové produkce, zážitkové kurzy. Zážitkové může být i současné nakupování. Nedávno mě jedno takové potkalo.

Člověk nemusí pořád jíst maso, ale občas na něj dostane chuť. V blízkém supermarketu jsem si vzpomněl na pravěk, kdy moji prarodiče obědvali maso jenom v neděli, a vydal se ke správnému boxu.

Mezi kuřecími stehny, vepřovými plátky a hovězími bochánky tu ležely balíčky mletého masa na pohled pěkně růžového. Mělněné maso, stálo velkým písmem na obalu. Až doma jsem při nasazení brýlí a pod silným světlem zjistil, že lákavý polotovar obsahuje jen 35 procent vepřového a 25 procent hovězího se sádlem. Zbytek je pitná voda, stabilizátory a hlavně červená řepa, která dodala obsahu správné zbarvení.

Zase mě dostali, postěžoval jsem si sám sobě. Od dob, co luštím z obalů potravin váhu, složení produktu a hledám, zda neobsahují nezdravé chemikálie a do toho ještě porovnávám ceny vzhledem k těm akčním, které tahají za ruce hloupé zákazníky, jsem se bláhově domníval, že na mě si mazaný prodejce nepřijde.

Zase jsem prohrál. A tak se možná ze mě brzy stane vegetarián. Tedy, pokud se nezvýší cena mouky natolik, že v uzeninách bude víc masa, a také cena vody, takže se masné výrobky nevyplatí křehčit a mělnit.

Zatím je pro mě nakupování úžasným zážitkem. K radosti muže z reklamy cenícího svůj bělostný chrup.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.