Antonín Pelíšek: Zážitkové nakupování

20. leden 2023

Život jsou zážitky. Takový nápis na plakátu s mužem ukazujícím bělostný chrup, jsem nedávno zaznamenal kdesi u silnice. Má pravdu. Zážitky jsou všude, kam se podíváš.

V kurzu jsou zážitkové dovolené, zážitková turistika, zážitkové produkce, zážitkové kurzy. Zážitkové může být i současné nakupování. Nedávno mě jedno takové potkalo.

Člověk nemusí pořád jíst maso, ale občas na něj dostane chuť. V blízkém supermarketu jsem si vzpomněl na pravěk, kdy moji prarodiče obědvali maso jenom v neděli, a vydal se ke správnému boxu.

Mezi kuřecími stehny, vepřovými plátky a hovězími bochánky tu ležely balíčky mletého masa na pohled pěkně růžového. Mělněné maso, stálo velkým písmem na obalu. Až doma jsem při nasazení brýlí a pod silným světlem zjistil, že lákavý polotovar obsahuje jen 35 procent vepřového a 25 procent hovězího se sádlem. Zbytek je pitná voda, stabilizátory a hlavně červená řepa, která dodala obsahu správné zbarvení.

Zase mě dostali, postěžoval jsem si sám sobě. Od dob, co luštím z obalů potravin váhu, složení produktu a hledám, zda neobsahují nezdravé chemikálie a do toho ještě porovnávám ceny vzhledem k těm akčním, které tahají za ruce hloupé zákazníky, jsem se bláhově domníval, že na mě si mazaný prodejce nepřijde.

Zase jsem prohrál. A tak se možná ze mě brzy stane vegetarián. Tedy, pokud se nezvýší cena mouky natolik, že v uzeninách bude víc masa, a také cena vody, takže se masné výrobky nevyplatí křehčit a mělnit.

Zatím je pro mě nakupování úžasným zážitkem. K radosti muže z reklamy cenícího svůj bělostný chrup.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.