Antonín Absolon Růžička přežil romský holokaust. Jako jediný z téměř 80 členné rodiny

9. květen 2020

Konec 2. světové války je spjat s osvobozením koncentračních táborů. Z českých Romů se ovšem konce války dočkala jen hrstka šťastlivců. Jedním z nich byl i Antonín Absolon-Růžička, na kterého zavzpomínal jeho syn.

Soukromé zápisky Antonína Absolona vydávají svědectví o jeho internaci v koncentračním táboře Osvětim:

Čtěte také

„1. srpna ráno blokoví oznamovali svým vězňům, že všichni práceschopní se mají hlásit do transportu. Před bloky byli sepsáni, poté se řadili mezi kuchyněmi. Byl mezi nimi také Antonín Růžička, narozen 30. 9. 1930, který více jak rok žil v nemocničním bloku.“

Pane Absolone, vyprávěl vám tatínek o tom, jak onemocněl a co následovalo?

Bylo to hrozné. Tatínek dostal skvrnitý tyfus, srab a neštovice. Ležel tam rok. To se nedá ani popsat.

Slyšel jste od něj nějaký příběh?

„Vyprávěl, jak jednou vyběhl nahý na appellplatz k novému transportu, zrovna když je rozdělovali. V táboře už zbyli z rodiny jen dva, otec a jeho sestra Jana. Mengele ho neposlal do plynu, ale na pochod smrti. Osvobodili ho Američané.“

Jednoho dne v létě, když jsem na revíru slyšel, že odchází nový transport a řadí se u brány, vyběhl jsem nahý a utíkal jsem za bloky ke kantýně. Tam někde jsem potkal sestru Janu. Ptala se mě, kam běžím a já jsem jí řekl, že chci odjet transportem. Začala mě přemlouvat, abych nejezdil, že jsme zůstali už jen dva, abych zůstal s ní. Vím jen, že jsem jí řekl, že musím jet. Ani jsem se s ní nerozloučil, spěchal jsem…
Antonín Absolon Růžička

„Na pochod vyrazili asi dva dny před tím, než Rusové osvobodili v Polsku Osvětim. Takže tátu osvobodili Američané až někde u Plzně.“

Váš tatínek přežil z celé rodiny Růžičkových jako jediný. Jak to pro něj bylo těžké?

Čtěte také

„To nemůžu ani popsat, taková to byla hrůza. Z otcovy strany zemřelo asi 80 lidí. Jen jeho sourozenci - sestry Božena a Jana a bratři František, Čeněk a Josef. Všechny tyto děti zůstaly v Osvětimi. Stejně tak děda a babička, Václav Růžička a Karolína Růžičková. Otec jediný přežil.“

Pane Absolone, měl se Váš tatínek po pochodu smrti kam vrátit? Zjišťoval, jestli někdo přežil?

„On se po pochodu smrti vrátil do Brna, kde měl velkou rodinu. Navštívil tetu, Karolínu Vrbovou, u které zůstal.“

Vy pravidelně jezdíte do Osvětimi na pietní akt …

„Poprvé jsem tam byl, když mi bylo asi 10 nebo 12 let.

autor: Jan Berousek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.