Anifilm promítne očekávaný Psí ostrov Wese Andersona i osvědčené hity ze studia Pixar

2. květen 2018

Jihočeská Třeboň už tradičně na začátku května ožívá animací. Letošní mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm trvá do 6. května. Nabízí stovky filmů i doprovodný program.

„Anifilm bude oslavou animace, představí opět to nejlepší, co se urodilo za poslední rok v několika soutěžních kategoriích, ale připraven je také bohatý doprovodný program. Letos bude zaměřený na 3D animaci, přijede řada hostů a tvůrci ze studia Pixar, diváci se mohou těšit na výstavy, divadla i koncerty ve festivalovém stanu,“ zve programový ředitel Pavel Horáček.

Součástí programu je výstava hudebníka a vizuálního umělce Milana Caise. „Výstava se jmenuje Několik problémů najednou a je to takové pokračování mého konceptu Dveře dovnitř, který byl velmi osobním pohledem na některé momenty z mého života,“ říká.

Styl výstavy přibližuje na příkladu sochy, na kterou návštěvníci narazí hned za dveřmi zámecké galerie. „Divák je záměrně u vstupu omráčen, skrz tu sochu nevidí a musí ji obejít. Jsou to takové zasekané dveře do sebe. Dveře jsou vstup do dalšího prostoru vnímání nebo další životní etapy, je to určitý předěl a pro mě i určitá symbolika změny. Dostal jsem se v životě do okamžiku, kdy jsem musel řešit více změn najednou a díky této soše jsem se z toho dostal. Taková banální věc jako dveře se stává sochou. To mě na vizuálním umění baví, ten moment, kdy se z obyčejné věci stává neobyčejná,“ prozrazuje Milan Cais.

I snímky lechtivé, hororové a provokativní

Soutěžní sekci festivalu Anifilm má na starosti dramaturgyně Malvína Balvínová. „Soutěž se každoročně rozrůstá a myslím, že je zajímavá i pro běžné diváky. Soutěží celovečerní filmy pro děti a dospělé, máme soutěž krátkých filmů, dále abstraktní filmy, což je poměrně nová a na festivalech výjimečná kategorie, také videoklipy a novinkou je národní soutěž českých filmů,“ vyjmenovává.

Oblíbené jsou večerní projekce na třeboňském náměstí a široký program pro děti, který zahrnuje nejen filmy, ale i dílny animace. Naopak pouze dospělým jsou určené půlnoční projekce. „Vybíráme filmy lechtivé, na hraně, často morbidní, hororové, ale třeba i parodické a vizuálně provokativní,“ popisuje Malvína Balvínová.

Z celovečerních snímků návštěvníkům doporučuje například Můj život Cuketky, loutkový snímek, který loni na Anifilmu vyhrál, a Psí ostrov, nový film Wese Andresona. Anifilm uvádí Psí ostrov v české premiéře a jedná se o jednu z největších festivalových událostí.

Snímek chválí i ředitel festivalu Tomáš Rychecký. „Psí ostrov vřele doporučuji. Já už jsem ho viděl a moc se mi líbil, je opravdu neskutečné, kam až sahají možnosti loutkové animace. Češi jsou v ní velcí přeborníci, ale toto je opravdu unikát,“ říká.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu převzala při zahájení festivalu Anifilm Libuše Čihařová, spoluautorka večerníčků Bob a Bobek či Maxipes Fík

Letošním tématem Anifilmu je 3D animace. „Jedná se o techniku počítačové animace, všichni ji známe z filmů jako Shrek, Já padouch, Hledá se Nemo. Má za sebou docela bohatou historii, prošla poměrně bouřlivým vývojem. Dnes už je možné 3D animací ztvárnit cokoli a my jsme se rozhodli představit tuto techniku více,“ komentuje Pavel Horáček.

Je připraveno šest programových bloků věnovaných 3D animaci. Budou se promítat známé hity od studia Pixar, ale i snímky z poslední doby jako V hlavě nebo Coco, které představují vrchol 3D animace. Přijede také řada tvůrců.

Oscarového režiséra, tvůrce studia Pixar a přes 500 filmů nabídne Anifilm v Třeboni

O výzdobu města pro Anifilm 2018 se staral mimo jiné animátor Zdeněk Durdil

3D animace je hlavním tématem letošního Anifilmu, který se koná od 1. do 6. května. Mezinárodní festival animovaných filmů přiveze do jihočeské Třeboně tvůrce studia Pixar i oscarového režiséra.

Velká část festivalu Anifilm je volně přístupná veřejnosti zdarma. Kdokoli může přijít na projekce na náměstí, do game zóny nebo na program pro děti v kulturním centru Roháč. Akreditace jsou potřeba zejména na projekce pro dospělé.

Nejlepší snímky pak mohou zájemci vidět i po festivalu. „Letos inovujeme koncept Ozvěn. Za týden po festivalu se promítají vítězné filmy v Praze a také je uvedeme v rámci Zavíráku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích,“ uzavírá Pavel Horáček.

autoři: Mária Pfeiferová , Andrea Poláková
Spustit audio

Související