Alšova jihočeská galerie vystaví díla ruských malířů z počátku 20. století. V Česku je kolekce vůbec poprvé

20. duben 2021 14:24
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kurátoři v Alšově jihočeské galerii vybalují obrazy ruských avantgardních umělců z počátku 20. století

Jedno křídlo zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou zaplnila díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského a dalších ruských malířů. Kolekci na jih Čech zapůjčilo Muzeum umění v Jekatěrinburgu.

Jde o největší událost v téměř sedmdesátileté historii Alšovy jihočeské galerie. Díla na místo dorazila před týdnem, v pondělí začali kurátoři rozměrné obrazy ruských avantgardních umělců z počátku 20. století rozbalovat.

„Společně s ruskými kurátorkami podrobně kontrolujeme stav obrazů, jestli při cestě neutrpěly nějaká drobná poškození, která by měla být zavedená v protokolech. Potom budou obrazy předány a začne instalace,“ popisuje kurátorka Alšovy jihočeské galerie Dita Pfeferová.

Do České republiky doputovalo celkem 36 děl z Muzea umění v ruském Jekatěrinburgu jako zápůjčka na velkou výstavu. Z Ruska je přepravil kamion, cesta trvala týden.

Podle ředitele Alšovy jihočeské galerie Aleše Seiferta je tato výstava největší událostí v dějinách této kulturní instituce. „Máme zde naprostou špičku světového umění, jsou to jména, která rezonují ve všech světových galeriích,“ připomíná.

Čtěte také

Pojistné smlouvy se pohybují v řádech miliard korun. „To nejtěžší bylo vůbec to vyjednat, trvalo to skoro dva roky,“ prozrazuje Aleš Seifert.

Tato sbírka se v Evropě jako celek objevila pouze jednou, a to v Budapešti před pěti lety. „Velmi zajímavým aspektem této kolekce je i to, jak vznikla – díky činnosti státu, kdy existovala komise shromažďující díla současných autorů, kteří vyznávali nějaké radikální směry,“ uvádí Aleš Seifert.

Výstavu Malevič a ruská avantgarda plánovala Alšova jihočeská galerie jako hlavní tahák loňské sezóny. Kvůli pandemii koronaviru ji musela o rok odložit.

„Máme výstavu bohužel jednoznačně termínově danou, a to od prvního května do prvního srpna. Jsme připraveni splnit veškerá vládní nařízení,“ dodává ředitel. Alšova jihočeská galerie kvůli této výstavě posiluje i bezpečnostní opatření.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související