Adventní večer s virtuózem Petrem Přibylem a jeho přáteli

28. listopad 2014

„Chceme, aby si lidé odnášeli domů příjemný předvánoční pocit z večera spojeného s krásnou hudbou,“ říká špičkový českého violisty Petra Přibyla.

Mistr viol orchestru Národního divadla a rodilý Jihočech Petr Přibyl si pozval své kolegy zpěvačku Zdenu Kloubovou, violoncellistu Jana Sládečka a cembalistu Davida Švece, také Jihočecha a dirigenta opery Národního divadla, aby předvedli v první části programu skvosty barokní hudby a v té druhé převážně adventní a vánoční klasiku (Adeste Fideles, adventní písně z barokních kancionálů, hudbu Adama Michny z Otradovic ze sbírky Česká mariánská muzika a jiné).

Rodák z Jindřichova Hradce Petr Přibyl je řazen k nejlepším českým violistům současnosti. Je absolventem oboru housle pražské konzervatoře a oboru viola AMU v Praze. V roce 1982 se stal laureátem mezinárodní violové soutěže v Bělehradě. Od té doby se věnuje pravidelné koncertní činnosti doma i v zahraničí, která trvá dodnes.

Vystupuje a natáčí s předními komorními soubory, orchestry, pěvci a instrumentalisty. Od roku 2005 těsněji spolupracuje s houslistou Václavem Hudečkem. Již čtvrtstoletí působí Petr Přibyl jako koncertní mistr viol orchestru Národního divadla v Praze. V roce 2000 byl hostem Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově. Má za sebou turné a koncerty ve Španělsku, Japonsku, Rakousku, Německu, Švédsku a dalších zemích.

V rodném Jindřichově Hradci organizuje zajímavý festival Magická viola, který má za sebou letos už desátý ročník. Petr Přibyl se věnuje rovněž komponování rockové hudby a hře na klávesové nástroje. Napsal písničky třeba pro Petra Nováka, Václava Neckáře, Petru Janů, Blue Effect a Olympic a Petra Jandu, který zpopularizoval skladbu Petra Přibyla Nějak se vytrácíš, má lásko. Vynikající violista Petr Přibyl letos na jaře oslavil šedesáté narozeniny.

Přijďte si Petra Přibyla a jeho přátele poslechnout 1. prosince od 19 hodin do Studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.