Adventní koncert Třeboňských pištců s písněmi Adama Michny z Otradovic navodil posvátnou atmosféru

K volbě obsahu Koncertních ozvěn od Tří lvů tentokrát vedly dva bohulibé důvody. V neděli 3. prosince bude osmdesát hudebníkovi a učiteli Václavu Šimečkovi, spolu s manželkou Milenou před necelým půlstoletím zakladateli již legendárního jihočeského souboru zobcových fléten Třeboňští pištci, tedy ansámblu, kterým prošly generace dětí a mladých lidí a získaly i díky tomu vztah k hudbě. A nadto začíná advent.

Je dobré sdělit, že Třeboňští pištci a Český rozhlas České Budějovice k sobě patří. Jednak ve studiu před několika desítkami let soubor nahrával, jednak jsou v archivu také dva koncerty ze zpětně dohledné doby.

Před necelými osmi roky ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice odehráli Třeboňští pištci působivý velikonoční koncert a ještě předtím, v prosinci roku 2011, zde měli rozhlasový vánoční koncert. A právě z něj jsme v Koncertních ozvěnách od Tří lvů při následujícím výběru čerpali.

Tento multižánrový soubor má v repertoáru hudbu renesanční a barokní, jihočeské lidovky,  jihoamerické folklórní melodie, spirituály, příjemné swingovky, irské songy a také starší populární písničky, to vše ve svébytné úpravě. Zvláštní místo v jejich vánočních koncertech mají skladby také Jihočecha Adama Michny z Otradovic. A několik z nich si budete moci poslechnout.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související