Aby si laik řekl: Aha! Nejkvalitnější italské historické housle přiveze na jih Čech Jaroslav Svěcený
Jihočeské Nové Hrady – to je název hudebního festivalu, který v jižních Čechách pořádá houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Sedmý ročník začne ve čtvrtek 21. července a potrvá do pondělí 25. července. Místem konání nejsou jen Nové Hrady, ale třeba i Dobrá Voda, Trhové Sviny nebo rakouská Altweitra.
Součástí hudebního svátku je tradičně přehlídka historických houslí. Jaroslav Svěcený je totiž nejenom špičkovým hráčem, ale také soudním znalcem v oboru strunných nástrojů a specialistou na dějiny evropského houslařství.
V sobotu 23. července odpoledne tedy v Nových Hradech osobně povede tři komentované prohlídky pro veřejnost. „Nádherné italské nástroje, které tam budou, jsou zapůjčeny ze čtyř evropských zemí a v České republice dosud nebyly nikdy vystaveny,“ zdůrazňuje.
„Takže to bude lahůdka, na kterou se moc těším. Člověk najednou vnímá historické souvislosti v kontextu celé Evropy. A jestli nás něco spojuje, tak to je právě hudba. A tyto italské housle jsou to nejlepší, co tu bylo v minulosti vyrobeno,“ dodává.
Čtěte také
Ačkoli Jaroslav Svěcený ukazuje historické kousky v Nových hradech pravidelně, letos přichází s úplně jiným pohledem. „Budeme ukazovat jednotlivé houslařské školy od Milána přes Benátky až po Neapol a mluvit budeme i o tom, jak housle zrcadlily dobu. Objednávali si je lidé, kteří hýbali tehdejšími dějinami, ať už po stránce kulturní, nebo politické. Je to nesmírně zajímavá encyklopedie jednotlivých staletí,“ vysvětluje.
O houslích italské výroby nejenom promluví a nejenom, že je ukáže, ale také na ně zahraje. „Budu dělat zvukové ukázky a budu to propojovat. Protože ta čtyři staletí je zajímavé ukázat na jednom motivu. Když jej zahrajete na různé nástroje, tak i laik pozná, že je to jiné,“ potvrzuje.
Komunikace s divákem je pro houslistu a znalce Jaroslava Svěceného zásadní. „Jde mi o to, aby zvuk nástroje byl jasně čitelný nejenom pro odborníka, ale i pro laika. Protože ten si myslí: No co, housle, všechny jsou stejné. Ale mým úkolem je na té komentované prohlídce uspokojit i jeho. Aby odešel a řekl si: Aha, to jsem nevěděl, že housle mají takovouhle historii a že každé hrají opravdu úplně jinak,“ doplňuje.
Celý rozhovor s Jaroslavem Svěceným si poslechněte online. Unikátní nástroje můžete vidět v Nových Hradech v sobotu 23. července od 14, 15 a 16 hodin.
Související
-
Melodie do rozhlasových pohádek, pro interprety vážné hudby i do Kouzelné školky skládá Jiří Pazour
Jiří Pazour je klavírista, který si umí vymýšlet. Využívá to ve svých vystoupeních a terapiích hudbou, jako učitel hudební improvizace a hry z listu a také jako skladatel.
-
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přivede muzikanty na jezírko i do kostela v Boleticích
Tak dlouho, jako je Český Krumlov památkou UNESCO, tedy třicet let, tam trvá i Mezinárodní hudební festival. Letos se po covidové době navrací k termínům uprostřed léta.
-
Je to spíše takový psychoteror, popisuje nejprestižnější klavírní soutěž virtuóz Jan Simon
Šest dní jste zavření v královské vile, nemáte telefon ani internet. Jen studujete neznámou skladbu. Tak vypadá slavná klavírní soutěž, ve které kdysi uspěl Jan Simon.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.