„A to řekla mně, který tolik stonal!“ Navštívíme místa, kde tato památná věta zhrzeného prince v podání herce Jana Krause zazněla

6. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Orlík nad Humpolcem skrývá krásná zákoutí

Ve Vltavínu se tentokrát vydáme mimo území jižních Čech, přesněji řečeno do Humpolce. Cílem naší cesty bude zřícenina hradu tyčící se nad městem.

Hrad, který nad Humpolcem stával a jehož moutnou zříceninu tady najdete dodnes, se jmenuje Orlík. Možná si říkáte, že tady něco nehraje, že Orlík je přece nad Vltavou. A budete mít pravdu, ale jen částečnou. Kolik je nebo bylo Orlíků v našich luzích a hájích?

Dominantou Orlíku nad Humpolcem je jeho věž netradičně, ale účelně a krásně doplněná o ocelovou konstrukci.

„Údajně sedm,“ odpovídá kastelán Orlíku nad Humpolcem Pavel Koubek a dodává: „Ale stojí už jen dva, ten nad Vltavou a pak náš, nad Humpolcem.“

A právě tady se před léty natáčela jedna z důležitých scén filmu Jak se budí princezny. Možná si vybavíte, že zhrzená sestra, kterou ve filmu hraje Libuše Švormová a která způsobí píchnutí Růženky do prstu a tím i spánek nejen Růženky, ale i celého království, žije v jakémsi polorozpadlém domě. Kolem něj také projíždí i královský doprovod podobně zhrzeného nápadníka skvěle zahraného Janem Krausem. A asi každý, kdo film viděl, si vzpomene na jeho památnou větu v tu chvíli pronesenou:

„Prosím, a to řekla mně, který tolik stonal!“ Přičemž jeho otec, král v podání Oldřicha Velena jej usadí se slovy: „Mlč, hlupáku!“

To celé se odehrává na prvním nádvoří hradu Orlík nad Humpolcem. Nebo přesněji, bylo to tady natáčené. Ostatně ve Vltavínu si můžete poslechnout i ukázku z filmu a komentář k místu samotnému od Pavla Koubka.

Co mají s Orlíkem společného Rožmberkové

Orlík nad Humpolcem, má ale i přímé souvislosti s jižními Čechami, tedy s Rožmberským dominiem. První písemná zmínka o zdejším hradu totiž souvisí s Jindřichem III. z Rožmberka, který roku 1404 Orlík dobyl. Proč?

„To se přesně neví. Existuje záznam, který je skutečně prvním písemným záznamem o hradu, že Jindřich III. z Rožmberka přitáhl, hrad dobyl a zase odtáhl. Možná to byla nějaká pomsta, nebo za tím byla žena. To jsou ale jen dohady," míní s úsměvem kastelán Pavel Koubek.

Kastelán Orlíku Pavel Koubek a redaktor Zdeněk Zajíček

Koneckonců region okolo Humpolce směrem na Jihlavu, Třešť až k Rakousku býval vždy takovým hraničním územím mezi rozsáhlými državami Rožmberků a Perštejnů. Dokonce se svého času tyto dva rody snažily svá dominia spojit svatbou Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna. My se ale vydáme za chvíli do doby o dvě stě let dříve, přesněji do roku 1404. A když už budeme v tom Humpolci, tak si jej projdeme hezky podrobně.

Ve Vltavínu ale uslyšíte i povídání o humpoleckém Zichpilu. A v našem českobudějovickém rozhlasovém archívu našla naše spolupracovnice Miluška Vojtová nahrávku z 25. března 1990, kterou natočil tehdejší reportér Jaroslav Klíma s historikem Jiřím Rychetským, řeč bude o onom Zichpilu, ale i synagoze a nejstarším tolerančním kostelu v Čechách. A kdeže stojí? Přece v Humpolci.

Audiozáznam pořadu si můžete poslechnout online kliknutím na šipku pod úvodní fotografií, nebo pod tímto článkem. Audio si také můžete stáhnout do svých počítačů.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio