6 filmů starých 60 let, které si i dnes zaslouží pozornost
Rok 1960, patnáct let po druhé světové válce, dal vzniknout ve světové i domácí kinematografii titulům, které později vstoupily do filmových čítanek. Platí to především o snímcích zahraničního původu, na domácích titulech je přece jen znát, že vznikly za železnou oponou.
Šest děl, která jsou stará 60 let a i dnes stojí za pozornost, připomíná filmový publicista Luboš Dvořák.
Vyšší princip
Film podle povídky Jan Drdy z nacistické okupace. Oktaván Ryšánek udělá klukovinu, přimaluje na fotografii Reinharda Heydricha, na něhož parašutisté spáchali atentát, směšné kníry.
Kresba skončí v kamnech, ale kolaborantský synek Zajíček spolužáky ze msty udá gestapu. Německá policie přes intervenci třídního profesora Málka ve skvělém podání Františka Smolíka mladíky zastřelí.
Příběh je inspirován skutečnou událostí zavražděného příbramského gymnazisty Antonína Stočesa. Film odkazuje na jižní Čechy. Z úst vystrašeného profesora slyšíme větu: „Postřílejí nás jako v Táboře!“ Učitelé táborské obchodní akademie byli za heydrichiády skutečně popraveni za údajné schvalování atentátu.
Všude žijí lidé
Jižní Čechy poskytly většinu lokací méně známému snímku Jiřího Hanibala Všude žijí lidé o začínajícím lékaři, který se na umístěnku dostane na konec světa. Jihočeské Chyšky na Písecku proměnili filmaři v pohraniční Lužany.
Natáčelo se u rybníčku Barbora, na statku u Kukačů, u domu Ve Sládkovině, ve vile Vlasta, u kostela sv. Prokopa, v serpentinách Na Grošíčku, v bývalé cukrárně či hostinci U Čižinských. Ve filmu se objevuje vlakové nádraží v Kubově Huti na Šumavě.
Srpnová neděle
Lyrický snímek Otakara Vávry podle divadelní hry Františka Hrubína. Režisér si k natáčení zvolil Chlum u Třeboně. Nebyla to náhoda. Básník Hrubín do Chlumu jezdil na výlety a nocoval v hospodě U Frantíků, pak si tu koupil domek na náměstí.
Filmaři vytěžili zdejší poetiku – břehy rybníka Hejtman, záběry na městečko s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostelní schody se sochami, školu, náměstíčko se zmíněnou restaurací U Frantíků a zdejší, kdysi slavnou sklárnu. Určitě si udělejte do Chlumu výlet, možná zažijete kousek poezie Srpnové neděle.
Sedm statečných
Světoznámý western Johna Sturgese vznikl přepracováním snímku Akiry Kurosawy Sedm samurajů. Děj je známý. Bandita Calvera přepadává mexickou vesnici kvůli zásobám potravin pro svou tlupu. Vesničané si najmou sedm střelců, aby je ochránili.
Vede je Chris, holohlavý a charismatický Yul Brynner, který se narodil asi roku 1920 ve východoruském Vladivostoku a hrdě se hlásil k romským kořenům. Ze sedmi statečných přežijí jen Chris, Vin a mladý Chico, kteří opouštějí vesnici. Chico, který se zamiloval do Mexičanky Petry, otočí koně a vrátí se. Adios.
Psycho
Americký hororový hit Alfreda Hitchcocka podle románu Roberta Blocha. Určitě si vybavíte příběh duševně chorého Normana Batese v podání Anthonyho Perkinse a jeho motel, za jehož zdmi se ukrývá šílenství.
Stačí dodat citát: „Nejlepším přítelem chlapce je jeho matka.“ Scéna vraždy ve sprše se stala kultovní záležitostí stejně jako hudba, která vše provází.
Sladký život
Italský šlágr Federica Felliniho. Odehrává se v Římě, hlavní postavou je novinář (hraje ho Marcello Mastroianni), který sní o dráze spisovatele, žije ale jako snob a živí se bulvárem. Obžaloba života římské smetánky je na světě.
Sladký život nabízí legendární scény, z nichž média nejvíce citují tu, kdy smyslná švédská herečka Anita Ekberg s kočičkou na hlavě vstupuje do fontány di Trevi. Točilo se za mrazivého únorového rána. Věřme, že se do Věčného města na řece Tibeře opět brzy podíváme, ale eroticky nabitou scénu v zurčící fontáně bych určitě nikomu nedoporučoval napodobovat.
Ohlédnutí za filmy, které vznikly v roce 1960, přináší kulturní magazín Kavárna. Dále připomíná, že Český Krumlov se v letošní letní sezóně zaměří na menší akce a Husitské muzeum v Táboře připravilo venkovní výstavu k 600. výročí města, představí také audioknihu Žít jako single.
Související
-
Kina jsou zavřená, ale mnozí distributoři nabízí kvalitní filmovou zábavu přes internet
Nouzový stav kvůli pandemii koronaviru se dotkl také distribuce filmů. Kinosály zejí prázdnotou, přesto ani v dnešní těžké době nemusíme přijít o oblíbené filmy.
-
Jiří Mádl nezůstal jen u bláznivého herectví, ale projevil se jako renesanční filmová osobnost
Českobudějovický rodák Jiří Mádl se ve světě filmu pohybuje 16 let. Za tu dobu z někdejšího hokejisty vyrostla jedna z nejoriginálnějších osobností domácí kinematografie.
-
Hořká komedie od jednoho stolu a budoucí vánoční stálice. To jsou Vlastníci a Poslední aristokratka
Na podzim vtrhly do kin dvě české komedie a přilákaly stovky tisíc diváků. Jedna je hodně sociální. Jmenuje se Vlastníci a točí se kolem schůze vlastníků bytových jednotek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser