10 až 15 minut na přímém slunci denně. Načerpejte vitamin D, prospívá nejen dětem, ale i seniorům

1. červenec 2022

Česká populace trpí nedostatkem vitaminu D. Jeho formu D2 z rostlinné stravy, ale zejména D3 z živočišné potřebuje k životu každý z nás. Jak se ukazuje, déčko ovlivňuje metabolismus téměř každé buňky v těle. Nejen, že nám jako dětem pomáhá rybí tuk růst, ale vitamin D, který obsahují oleje, maso, mléko, vejce, houby, ořechy či játra a klíčky, je důležitý i pro lidskou plodnost, stav svalů, kostí a zubů, celkové prospívání a imunitu.

Lékařka Andrea Kačenková z laboratoře Synlab doporučuje vitamin D nejenom dětem a těhotným či kojícím ženám, ale i seniorům. „Starší lidé by ho určitě měli přijímat víc, protože mohou trpět zažívacími neduhy, které způsobují menší vstřebávání vitaminu D, nebo jejich kůže už nefunguje tak, aby dokázali přijmout tolik vitaminu D ze slunce jako mladší lidé,“ říká.

Vitamin D podle ní pomůže zmírnit řídnutí kostí, tím pádem předejít zlomeninám. „Navíc ještě funguje ve svalech, vytváří ten svalový tonus, což je u starších lidí velké plus. Zlepšuje stabilitu při chůzi, takže opět pomáhá předejít pádům a případným zlomeninám,“ dodává.

Poslední studie ukazují, že vitamin D přispívá ke zlepšení imunitního systému. „Zjistilo se, že má hodně vliv u respiračních infekcí dýchacích cest i třeba u astmatických pacientů,“ uvádí Andrea Kačenková.

Čtěte také

Další výzkumy sledují působení vitaminu D na nádorové buňky. „Výrazně zabraňuje bujení, které je pro nádor typické. Studie na zvířatech také prokazují inhibiční účinek na zhoršující se nádory tlustého střeva, prsu nebo prostaty. Ale to vše je zatím jenom ve fázi výzkumů,“ podotýká lékařka.

V létě můžeme načerpat zásoby vitaminu D ze sluníčka. Doporučuje se strávit na přímém slunci asi 10 až 15 minut denně, pokud možno bez opalovacích prostředků. Tady jde naše potřeba vitaminu D proti doporučením k ochraně vůči UV záření.

Nedostatek déčka lze řešit i potravinovými doplňky a stravou. Hlídejte si jeho hladinu. Na doporučení lékaře, nebo i na vlastní (placenou) žádost test udělá každá akreditovaná laboratoř.

Celý rozhovor s lékařkou Andreou Kačenkovou z laboratoře Synlab o tom, k čemu je vitamin D dobrý a jak ho získat, si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.

Spustit audio

Související