1. blok JETE bude tři týdny odstaven

Temelín

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín provedli včera večer úspěšně zkoušku regulace výkonu bloku na vlastní spotřebu a začali blok připravovat na zhruba třítýdenní odstávku. Po zastavení štěpné reakce, má být reaktor vychlazen na teplotu nižší než 60 stupňů Celsia. Pro ČTK to uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Odstavení bloku vyvolala drobná netěsnost, kterou technici zjistili na zařízení mimo primární (jaderný) okruh. V průběhu odstávky pracovníci elektrárny odstraní netěsnost a provedou také některé úpravy především na turbíně. Asi za tři týdny bude první blok Temelína pokračovat v testech etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 75 procent.

Nynější problémy jsou jedny z mnoha, se kterými se elektrárna během ročního spouštění musela potýkat. Ředitel elektrárny František Hezoučký konstatoval, že každý den zdržení spouštění elektrárny stojí ČEZ 20 milionů korun na tržbách a sedm milionů z hlediska zisků.

Nutno dodat, že řada odstávek byla plánována v rámci zkoušek, které jsou v elektrárně prováděny. ČEZ soudí, na základě zkušeností z jaderné elektrárny Dukovany, že rychlá odstavení reaktoru jsou při spouštění elektrárny běžnou záležitostí.

Na poslední události v jaderné eletrárně Temelín reagoval rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer. "Nová porucha v Temelínu ukazuje, že jsou absolutně nezbytná další pečlivá a seriózní jednání o bezpečnosti české jaderné elektrárny. Budeme v jednáních pokračovat a budeme se při nich řídit výhradně vlastními bezpečnostními zájmy," prohlásil včera W. Molterer. (ČTK)

0:00
/
0:00