První Krčínův rybník na jihu Čech se jmenoval Počátek, poslední Rožmberk
Ve Vltavínu připomeneme, co se dělo v době vzniku nové republiky v roce 1918 na jihu Čech a jak se jmenovaly první Krčínovy rybníky na Třeboňsku.
Vltavín začneme připomínkou událostí z října, listopadu a prosince 1918. I když se 28. října slaví svátek vzniku našeho nového samostatného státu, zdaleka nešlo jen o ten jeden den. Zvláště tady u nás v jižních Čechách se například určení hranic táhlo ještě dva roky.
V souvislosti s vojenskou situací v Českých Budějovicích na konci první světové války a při vzniku Československa zmíníme i 91. pěší pluk, který asi nejvíce znáte z Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Jenomže tento pluk přetrval i v nové republice, byť už tedy pod novým velením. Velel mu skutečný hejtman Vincenc, nebo chcete-li Čeněk Ságner.
Na závěr Vltavínu se v archívní nahrávce s archivářem Alešem Stejskalem z roku 2000 vypravíme za jedním z nejznámějších jmen na jihu Čech, kterým je Jakub Krčín. Že dnešní rybník Svět se jmenoval Nevděk, to všichni víme. Ale Jak to bylo se jmény rybníků, které Krčín zakládal? Tak například první rybník, který nechal postavit, se jmenoval Počátek a ten poslední, největší, Rožmberk. A jak vlastně na jihu Čech Krčín začínal? To se dozvíte právě v tomto Vltavínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka