Jezdil jsem na kole, ne drahým autem, tak jsem se od lidí hodně dozvěděl, říká znalec historie Jan Schinko

7. listopad 2019

Publicista, znalec dějin Českých Budějovic a kreslíř Jan Schinko se dostal do povědomí mnoha lidí díky svému knižnímu seriálu Putování městem nebo vtipům. Teď navíc převzal od primátora Medaili Za zásluhy.

„Je to takové trochu zvláštní. Dosud jsem psal o historii Budějovic nebo selském baroku samozřejmě s úsilím, ale po takovém ocenění člověku dojde, že by to měl dělat ještě s větším úsilím. Je to trochu zavazující. Pravděpodobně neslevím ze zájmů a zdá se, že budu ještě víc pokračovat, dokud síly stačí,“ komentuje.

Jan Schinko se v Českých Budějovicích narodil a bydlí tu celý život. „Mám rád celé naše město, které bylo založené v gotice, má šachovnicovou strukturou a je obtékáno řekami. Ale i rád vyrazím někam jinam, jen večer už musím být doma,“ usmívá se.

Publicista a znalec historie původně vystudoval provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské. Poté pracoval na tehdejším národním výboru. „Myslel jsem si, že budu dělat něco jiného, ale nakonec to nebylo úplně špatné. Měl jsem díky tomu takový přehled, znal jsem spoustu podniků, něco mi to dalo,“ vzpomíná.

Čtěte také

Ještě víc ho ale těšilo, když se stal zpravodajem skupiny pro památkovou péči. „Objížděl jsem památky, mapoval jejich historii, mluvil s majiteli. Protože jsem jezdil na kole, tak mě často vítali, otevřeli lahev a měl jsem dojem, že jsem se dozvěděl spoustu věcí, které by někdo, kdo by přijel v drahém autě, nezjistil,“ popisuje.

Památky dokonce vlastnoručně kreslil, až později fotografoval. Od všech dokumentů si dělal kopie a má je schované dodnes. Psal také o lidové architektuře a jihočeském fenoménu – selském baroku.

V současné době se věnuje především historii Českých Budějovic. „Teď vychází Putování městem 2, pořád připomínám domy, upozorňuji na zajímavé lokality. A také se zastávám radnice, když lidé pořád říkají, že doprava je tu hrozná. Je hrozná, ale radnice zdědila strukturu ze socialismu, která je daná a těžko se bourá,“ doplňuje.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.