Jazz byl pro Josefa Škvoreckého zdrojem radosti, „jednou z věcí, které se mu v životě nezkazily“
Nejlepším příkladem českého spisovatele, do jehož života a díla zásadním způsobem vstoupil jazz, je Josef Škvorecký, žijící se svou chotí Zdenou Salivarovou dlouhá léta v zámoří. Byl celoživotním jazzovým fandou, o čemž vypovídají jeho knihy, nejvíce však Prima sezóna s Dannym Smiřickým.
O vztahu tohoto náchodského rodáka k jazzu budeme v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu hovořit trošičku obšírněji – s doprovodem dobrého jazzu. Má to opravdu dobrý důvod, neboť Josef Škvorecký se narodil právě 27. září před sto roky.
Z lásky k jazzu se Josef Škvorecký možná nejosobněji vyznal v rozhovoru, který s ním na konci 60. let vedl známý publicista A. J. Liehm: „Někdy je mi smutno, a najednou slyším jazz, a jako bych vzal fenmetrazin. Není to zdaleka jenom záležitost estetická, ale i psychická, taková krásná věc, která mě pořád těší, proplétá se mým citovým životem. Proto o ní v jednom kuse píšu. Je pro mne zdrojem radosti, jednou z věcí, které se mi v životě nezkazily.“
Související
-
Velký šlágr The Flat Foot Floogie – u nás Odjakživa mě to vábí, Královna ze Sáby a také Plesk plesk!
V pořadu obrátíme pozornost k černošskému tandemu, který vstoupil do dějin jazzu a také pop music jako Slim & Slam. Pro jeho písničky byl typický především hravý humor.
-
Za hvězdou bossa novy Sérgiem Mendesem a také legendou Caterinou Valente
Výběr hudby pro pořad V náladě swingu, potažmo jazzu je ze dvou třetin určen neradostnými aktuálními okolnostmi. Pátého září zemřel zpěvák, autor i producent Sérgio Mendes.
-
Jak souvisí legendární swingová skladba Chattanooga Choo Choo s prestižním módním časopisem?
V šedesátých letech přemýšlelo pět mladých mužů, kteří se spojili v kalifornském městě Santa Cruz ve vokální skupinu, jaký by byl pro ně nejpůsobivější název.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.