Ján Sliacky: Schránka

4. listopad 2020

Schránka – schválně, co vás napadne, když slyšíte tohle slovo. Spoustu z vás asi ono elektronické úložiště zpráv. Dostupné dvacet čtyři hodin denně třeba prostřednictvím chytrých telefonů. Některé, asi ty starší, možná oranžová „krabice,“ do které se kdysi házely dopisy a pohlednice.

Dnes mnozí říkají, že schránkám a ručně psané komunikaci odzvonilo. Že dnešní mládí a děti častokrát vůbec netuší, že se lidé mezi sebou takhle dorozumívali.

Při procházce se psem už několik let procházím kolem jedné takové poštovní schránky. A ještě se mi nepoštěstilo vidět někoho do ní „něco“ házet.

Asi bude skutečně pravdou, že lidé si „normální“ dopisy či pohlednice neposílají.

O co větší bylo mé překvapení před několika dny, když jsem před schránkou uviděl babičku s vnučkami asi ve věku tří let. Jedna z nich držela v ruce, světe div se, několik pohledů.

Taková „hovadinka“ řeknete si možná. Mně to však přišlo úžasné. Příklady táhnou. A co se v mládí naučíš...

Třeba se ty dnes malé slečny nebudou v dospělosti štítit pera, dopisního papíru, pohledu a poštovní schránky tolik jako moje generace dnešních padesátníků.

autor: Ján Sliacky
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.