Jaká byla korunovace Rudolfa II.? A co to obnášelo, když chtěl císař přenocovat na jihu Čech?
22. září 1575 byl Rudolf II. korunován za českého krále. Tři roky předtím získal korunu uherskou, tři roky poté byl zvolen německým králem. A roku 1576 se po smrti svého otce Maxmiliána II. stal římským císařem.
Císař Rudolf II., jehož máme často zafixovaného v podání Jana Wericha jako komickou postavu, byl ve skutečnosti velmi vzdělaným vládcem. Kromě němčiny ovládal také španělštinu, francouzštinu, italštinu, latinu a dokonce se domluvil i česky.
Jak probíhala jeho korunovace českým králem? To uslyšíte v prvním archivní záznamu, který nabízí magazín Vltavín. Natočili ho Jaroslav Klíma a Aleš Stejskal před pětadvaceti lety.
Rudolf II. se pojí s dalším významným milníkem jižních Čech – v roce 1601 převzal Český Krumlov od Petra Voka z Rožmberka, který byl nucen své panství prodat kvůli finančním problémům. A právě do okolí Krumlova se v pořadu také vydáme.
Zamíříme do města Kaplice, které bylo vždy důležitým tranzitním bodem. Archivní nahrávka představí fascinující informace o tom, jaké náklady představovalo přenocování významných osobností v této oblasti. A kdo tehdy nocoval? Císař Maxmilián II., otec Rudolfa II. Archivář Adolf Kalný předloží fakta o této historické události, která vás jistě překvapí.
Vltavín se také zaměří na dobu posledních Rožmberků a to, jakými způsoby tehdejší mocní řešili ekonomické problémy a nepravosti, které rezonují i v dnešní době. Opět se vrátíme k Rudolfovi II. a jeho nařízením, která byla zaměřena proti hospodářským a společenským nepravostem. Tato historická témata přiblíží záznam s archivářem Adolfem Kalným a redaktorem Jaroslavem Klímou z někdejšího jihočeského magazínu Světozor.
Na závěr vás čeká zajímavé odhalení týkající se českokrumlovského Krčínova domu. Archivářka Anna Kubíková vysvětlí, jak je to ve skutečnosti s touto stavbou. Dlouhá léta se totiž název „Krčínův dům“ používal pro jinou budovu, než která Jakubu Krčínovi skutečně patřila. A co je ještě podivnější, ani ten správný dům původně nepatřil slavnému regentovi!
Související
-
Symbolem úspěšné sklizně byl dožínkový věnec se všemi druhy obilí a lučními květy
Na konci každé sezóny je vždycky nějaká sláva. Když se z pole sklidí poslední brambory, pořádá se dokopná a například dožínky se slaví na konci žní.
-
V Netolicích neměli rádi Jakuba Krčína podobně, jako v Třeboni
V magazínu Vltavín budeme dále rozplétat historické nejasnosti a připomínat méně známé informace o Jakubu Krčínovi.
-
Oldřich II. z Rožmberka získal díky falešným listinám obrovský majetek
Ve Vltavínu se budeme soustředit na dvě věci. Zaprvé na historická falsa a zadruhé, na historická fakta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.