Eva Kadlčáková: Hrášek a housenka

Hrášek a housenka hořeli. Hořeli hezky. Hlavně hrášek. Hrachorovými háčky hladíval housenčiny hebké hoblinky, hojivě k housence hovoříval.

„Holčičko, hleď, háčkuju hájemství hojnosti pro hodnou, hezkou, hlavně herprostou holku. Hojně hodin ji hledám. Hádám...“

„Hádáš hezky, hrášínku,“ hubičkuje housenka hráškovu holou hlavičku, hladce holenou. Hrášek je happy. Hihňá se, houpe housenku na háčcích. Housenka si hoví v hráškových hamakách, hodiny a hodiny hajá. Hrášek ji hýčká, hobliny jí hněte.

Ha! Hospodář! Hnojí hnědozem, hrabe hlínu, hubí havěť.

„Hola, holčičko,“ hlaholí hluše hrášek k housence, „honem se hni, hospodář tě hledá!“ Hýčkaná housena hýbne hutnými hoblinami: „Honey,“ houkne, „hrozně hlomozíš...“  Hrášek se hněvá: „Holka, hned hupsni do hamaky!“ Housena se hne, hrášek zaHrne hroty hamaky, z housenky z holanic.

Eva Kadlčáková: Račí roupy

Rak

Ráček Richard rád randí. Rejdí rozvodím, rozhlíží se. Rychlými rázy rozráží rákosí, rumpluje rostlinami, rachotí ramínky. Rád by račici. Račí rodinku! Ráčata. Růžová robátka. Radši ráčky. Roztomilé rarášky.

Hospodář hledí k hlávkám, hledá hlemýždě. Háže hlavonožce za hradbu. Hodnou hodinku honí hnědé hryzce. Hubí je hrotem hrábí. Hotoví se k hrášku. Hyn sa hukáže!!! „Honzo!“ huláká hlasitě hospodářka, až v hospodáři hrkne, „hejbni hejžděma, hovězí na houbách s houskovejma je hotový!“ Hospodářovy holinky hňápnou do hlíny. „Hergot, Heleno!“ hartusí hospodář, „hulákáš jak na háje, hnedle jsem hrcnul do hnoje!“

„Holčičko,“ hlásí hrášek, „hájemství uHájeno, hospodář v hazlu!“ „Hodný hoch...“ hladí hmotná housenka hráškovu hladkou hlavu, „hajej, hov si, honey, hodně ses honil...“

Hrášek, hrdina, hezky si hajne. „Halíbelí,“ housenka ho houpe. Hrášek hned hnípe.

„Haž hyn sa hukáže, hlupáčku,“ hihňá se housena. Hladově do hrášku hryzne! Hamst hamst, hoduje! V hubě hájené holčičky hrdinný hrášek hyne...  

Hodnocení? Houseně hanba! Hodnověrně hodnou holku hrála. A hráškovi? Hodnému, hloupému? Hrála mu hráškova hrana...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.