Bývalá fara v Srní na Šumavě se mění v Dům Karla Klostermanna s moderní expozicí
Ke stému výročí úmrtí spisovatele Karla Klostermanna, které připadá na 16. červenec 2023, chce přispět i šumavská obec Srní. V objektu bývalé fary chystá Dům Karla Klostermanna, který by měl představit život i dílo tohoto autora.
Prostory bývalé fary v Srní jsou v tuto chvíli vcelku neutěšené, bourá se tady, ale kurátorka projektu Tereza Dobiášová už vidí budoucí podobu. „Měl by tady být takový malý obchůdek a kavárna a celá výstavní část bude nahoře,“ říká.
V patře Domu Karla Klostermann vznikne knihovna a badatelna. „Budou tady takové veliké kabinetní skříně, trochu by to mělo připomínat archivní vybavení z 19. století. A v rohovém pokoji bude spisovatelna Karla Klostermanna. Celý dům by měl fungovat více jako interpretační centrum,“ líčí Tereza Dobiášová.
Čtěte také
V moderní expozici budou podle návštěvníci moci sahat, číst, poslouchat, zkoušet a přemýšlet. „A na půdě vznikne scénická expozice, aby si lidé, kteří třeba Klostermanna nečetli, mohli udělat představu, o čem psal a jak,“ dodává.
Za zrodem Domu Karla Klostermanna stojí spolek Karel Klostermann, spisovatel Šumavy. „Úplně na začátku, když jsme založili sdružení, jsme si dali tři cíle – vydávat knížky, spolupracovat s německou sekcí a vystavět muzeum Karlu Klostermannovi. Takže já jsem teď úplně nadšený, že se dostáváme tam, kam jsme před dvaceti lety směřovali,“ komentuje předseda spolku Václav Sklenář.
Rekonstrukce bývalé fary v Srní na Šumavě včetně expozic vyjde na 16 milionů korun. Kromě obce projekt finančně podporuje fond česko-německé přeshraniční spolupráce.
Související
-
Karel Klostermann: Strýček z nebe. Povídka o „vykutáleném“ strýčkovi, který si uměl zajistit péči
Pro peníze se ledaskdo zapře a přemůže… Stále platný námět zpracoval šumavský spisovatel Karel Klostermann. Rozhlasovou verzi povídky Strýček z nebe uvádíme v premiéře.
-
Dostupná Šumava. Seniory a hendikepované zavezou autobusy i na místa, kam se běžně jezdit nesmí
To, že někdo zestárne, nebo má hendikep, neznamená, že už se nikdy nepodívá na oblíbená, ale hůře dostupná místa Šumavy. Těmto lidem jsou určené zájezdy Dostupná Šumava.
-
Na začátku chtěl jen ukazovat krásy přírody. Projekt We Love Šumava dnes ale také pomáhá místním
Richard Brož ze Železné Rudy jezdil za prací do sousedního Německa a druhou polovinu dne trávil fotografováním Šumavy. Dnes už se projektu We Love Šumava věnuje naplno.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Levné energie, start-upy i podpora v nezaměstnanosti. Proč jsou severské firmy tak úspěšné
-
Šéf syrských povstalců vyjádřil obdiv k papeži. ‚Křesťané jsou nedílnou součástí země,‘ uvedl
-
Ukrajina nemá iniciativu na frontě. Má dva problémy, chybí jí lidi a zbraně, říká analytik Mikulecký
-
Disciplína a parádní Hrabal. Češi musí předvést bojovný výkon, říká před semifinále s USA Procházka