Armádní pyrotechnici z Bechyně dostali od amerických kolegů techniku za 11 milionů dolarů

27. únor 2020 13:41

Působí v zahraničních vojenských misích, většina z nich prošla i provinčním rekonstrukčním týmem Lógar v Afghanistánu. Řeč je o pyrotechnicích 15. ženijního pluku v Bechyni na Táborsku.

Ty teď navštívil viceadmirál námořního vojska Spojených států amerických Francis Morley a českým vojákům přivezl jako dar novou techniku za 11 milionů dolarů.

Spojené státy americké a Česká republika mají podle jeho slov společný zájem na zajištění stability ve světě. K plnění úkolů v rizikových oblastech, jako je například Afghánistán, vojáci potřebují spolehlivé a prvotřídní vybavení, které lze využít k záchraně životů civilistů i vojáků.

Mezi dary, které americký důstojník pyrotechnikům předal, je sada spektrometrů. „Spektrometr je elektronický přístroj, dokáže určit neznámou látku na základě laseru nebo hmotnostní spektrometrie, tedy porovnání váhy,“ vysvětluje praporčík Pavel Navrátil.

Čtěte také

Vojáci se podle něj s neznámými látkami běžně setkávají. „K jakékoli výbušnině nebo chemikálii se musíme chovat s určitými limity. Některé látky jsou citlivé na tření, jiné mohou být životu nebezpečné. Je důležité určit tyto látky, to nám stanovuje způsob jejich ničení a ochranná opatření,“ uvádí Pavel Navrátil.

Základním přístrojem, kterým jsou vybavovány všechny jednotky pyrotechnické služby, je mobilní Ramanův spektrometr. „Má i pružnou sondu, takže v případě identifikace látky nemusíme odebírat vzorek, ale můžeme sondu přiblížit k látce. Aniž bychom se jí dotkli, dokážeme látku identifikovat,“ ukazuje Pavel Navrátil.

Spektrometr umí rozpoznat 12 tisíc různých látek. Lze s ním identifikovat nejen výbušniny nebo drogy, ale i různé chemikálie včetně jedů.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související